obowiązujące w Pallotyńskiej Szkole Nowej Ewangelizacji
Preambuła
Za każdym działaniem podejmowanym przez personel Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji przemawia dobro dziecka i jego bezpieczeństwo. Celem „Standardów Ochrony Małoletnich” jest zapewnienie dzieciom sprzyjających warunków do rozwoju duchowego w atmosferze szacunku, akceptacji i bezpieczeństwa.
I. Najważniejsze elementy standardów ochrony dzieci
- Standardy ochrony dzieci to zasady, które mają przyczyniać się do tworzenia bezpiecznego środowiska w Pallotyńskiej Szkole Nowej Ewangelizacji (PSNE), w taki sposób, by każdy mógł się czuć dobrze, był akceptowany i szanowany. Standardy określają również sposób reagowania na krzywdę lub niestosowne zachowanie, a także wyznaczają sposób postępowania z osobą krzywdzoną i sprawcą.
- Każda osoba w naszej społeczności jest odpowiedzialna za tworzenie bezpiecznego środowiska. Wszyscy razem starają się współpracować w trosce o dobro wspólne.
- W Pallotyńskiej Szkole Nowej Ewangelizacji wyznaczone są osoby, które mają szczególną odpowiedzialność w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem:
- Osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci – Dyrektor Pallotyńskiej Szkole Nowej Ewangelizacji, Marta Mendrek
- osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń (osoba zaufania) – Wicedyrektor Pallotyńskiej Szkole Nowej Ewangelizacji, Marcin Przywara
- osoba odpowiedzialna za prowadzenie interwencji – Dyrektor Pallotyńskiej Szkole Nowej Ewangelizacji, Marta Mendrek
- Każdy sygnał świadczący o tym, że dziecko może doświadczać przemocy ze strony osoby dorosłej lub innego dziecka, jest zawsze bardzo poważnie traktowany. Każda sytuacja jest odpowiednio badana, a podejmowane działania mają na celu jak najszybsze przerwanie krzywdzenia i udzielenie wsparcia osobie, która go doświadcza. Każdy kto dostrzeże taki sygnał, podejmuje działania według zasad określonych w standardach ochrony dzieci.
- Każde dziecko może zgłosić ustnie lub pisemnie, dowolnej osobie, do której ma zaufanie, fakt stosowania wobec niego przemocy.
- Każde dziecko w momencie wykonywania zdjęć lub nagrań ma prawo powiedzieć, że nie chce, by jego wizerunek w materiałach z tego konkretnego wydarzenia był publikowany. Kady ma obowiązek uszanować decyzję dziecka. Powyższa zasada nie dotyczy sytuacji, kiedy wizerunek osoby stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz lub impreza publiczna.
- Osoba, która powzięła informację od pokrzywdzonego dziecka podejmuje w pierwszej kolejności działania mające na celu zatrzymanie krzywdzenia dziecka.
- W przypadku zagrożenia życia dziecka, po przekazaniu informacji rodzicom i osobie odpowiedzialnej za przyjmowanie zgłoszeń, zawiadamia w trybie pilnym odpowiednie służby porządkowe o zagrożeniu życia małoletniego.
II. Zasady bezpiecznych relacji dorosłych z dziećmi
Najważniejsze zasady obowiązujące osoby dorosłe w kontaktach z dziećmi:
- Dorosły podejmuje działania dla dobra dzieci i w ich najlepszym interesie.
- Każde dziecko jest traktowane z szacunkiem, uwzględnia się jego godność, prawo do prywatności, a także indywidualne potrzeby, zdolności i sytuację życiową.
- Indywidualne podejście nie może oznaczać niesprawiedliwego faworyzowania wybranego dziecka.
- Dorosły dba o tworzenie odpowiednich relacji z dziećmi, właściwych dla osób dorosłych, opartych na szacunku, zaufaniu i respektowaniu odpowiednich granic w komunikacji i kontakcie fizycznym.
- Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie.
- Niedopuszczalne jest nawiązywanie z dziećmi jakichkolwiek relacji o charakterze seksualnym czy romantycznym.
- Niedopuszczalne jest utrwalanie wizerunku dziecka dla celów prywatnych.
W sytuacji, gdy dorośli nie stosują się do przyjętych zasad, świadek takiego zachowania może zgłosić sprawę do osoby przyjmującej zgłoszenia.
III. Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego
- W przypadkach przemocy fizycznej bądź seksualnej, gdy sprawcą jest osoba dorosła lub dziecko, należy zgłosić ten fakt zgodnie z prawem do organów ścigania.
- Jeśli niewłaściwe zachowanie dotyczy dziecka, należy o tym zawiadomić jego rodziców i wraz z nimi podjąć odpowiednie działania.
- Jeśli sprawa dotyczy niewłaściwych zachowań dzieci wobec siebie nawzajem, należy niezwłocznie zawiadomić rodziców dzieci i wraz z nimi podjąć odpowiednie działania.
- W każdym z powyższych przypadków należy powiadomić o tym osobę odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń, która wspólnie z osobą odpowiedzialną za prowadzenie interwencji, podejmuje stosowne działania. Działania takie powinny być prowadzone w porozumieniu z rodzicami każdego z dzieci zaangażowanych w konflikt.
IV. Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji do stosowania standardów
- Wdrażanie w życie standardów ochrony przed przemocą należy do obowiązków zarządu Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.
- Każdej osobie mającej kontakt z dziećmi w obszarze związanym z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez dzieci, lub z opieką nad dziećmi zarząd Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji uzyskuje dane z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (https://arch-bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/rejestr-sprawcow-przestepstw-na-tle-seksualnym/). Nawet w przypadku osób mających krótkotrwały kontakt z dzieci uzyskanie takiej informacji jest zalecane, chociaż nie stanowi to obowiązku prawnego. W takim przypadku zarząd PSNE odbiera od takiej osoby pisemne Oświadczenie o niekaralności za przestępstwa przeciw wolności seksualnej i obyczajowości oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę dziecka.
- Dodatkowo, przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do działalności (np. wolontariackiej) określonej powyżej lub do opieki nad dziećmi, zarząd PSNE ma obowiązek uzyskania od tej osoby informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdz. XIX k.k. (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu) i XXV k.k. (przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości) oraz w zakresie art. 189a k.k. (handel ludźmi), art. 207 k.k. (znęcanie się nad osobą najbliższą lub pozostającą w stosunku zależności) oraz przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
- Wszelka działalność dotycząca ochrony oraz interwencji i pomocy musi być dokumentowana. Wpisów w rejestrze zdarzeń dokonują osoby bezpośrednio zaangażowane w daną aktywność, ale za bezpieczne przechowywanie notatek odpowiedzialny jest zarząd PSNE. Rejestr prowadzi się zgodnie z zasadami ochrony danych wrażliwych.
- Obowiązkiem rodziców/opiekunów prawnych dzieci jak również osób, o których mowa w ust. 2, jest zaznajomienie się ze standardami i wynikającymi z nich zasadami ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, oraz ich stosowanie. Zaznajomienie się ze standardami jest dokumentowane podpisaniem stosownego oświadczenia stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszych Standardów.
- Standardy znajdują się na tablicy ogłoszeń w Centrum Formacji PSNE oraz na stronie internetowej Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji (www.snepallotyni.pl).
V. Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone
- Podczas spotkań w Centrum Formacji PSNE i poza nim, w kontakcie bezpośrednim i wirtualnym, dzieci powinny przestrzegać poniższego kodeksu bezpiecznych relacji między małoletnimi.
- Kodeks bezpiecznych relacji miedzy małoletnimi stanowi załącznik nr 1 do niniejszych Standardów.
VI. Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet oraz procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie
- Obowiązkiem prawnym w ramach prowadzonych działań duszpasterskich jest takie wykorzystanie sieci Internet, które będzie adekwatne do poziomu dojrzałości poznawczej i emocjonalno-społecznej dziecka oraz nie będzie mu szkodzić.
VII. Osoby i miejsca, gdzie można uzyskać pomoc
- W sytuacji gdy:
- doświadczasz przemocy ze strony osoby dorosłej lub innego dziecka ,
- jesteś świadkiem krzywdzenia innej osoby,
- dzieje się coś niepokojącego,
- przeżywasz trudne chwile, nie zostawaj z tym sam/sama. Możesz znaleźć wsparcie. Blisko Ciebie są osoby, które będą umiały Ci pomóc.
- Osoby, do których zawsze możesz się zwrócić o pomoc:
- rodzice,
- osoba przyjmująca zgłoszenia o krzywdzeniu/osoba zaufania,
- psycholog szkolny,
- pedagog szkolny,
- każdy nauczyciel i pracownik szkoły, którego darzysz zaufaniem
- ekipa PSNE.
- Możesz też szukać wsparcia, w miejscach w których możesz uzyskać fachową pomoc:
- 800-12-12-12 – całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka;
- 116-111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę;
- 112 – numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia,
- Centrum Pomocy Dzieciom, ul. Nadstawna 4, 20-120 Lublin, tel.: 690080886,
- Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”, tel.: 800-12-00-02, adres e-mail [email protected],
- Ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym tel. +48 222 309 900 przez całą dobę można anonimowo uzyskać informacje o możliwości uzyskania pomocy, szybką poradę psychologiczną i prawną, a także umówić się na spotkanie ze specjalistami w dowolnym miejscu na terenie Polski.
- Bezpłatne porady prawne dla ofiar wykorzystania seksualnego w Kościele – e-mail: [email protected]
VIII. Zasady przeglądu i aktualizacji standardów oraz sposoby dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego
- Dokument zawierający standardy ochrony dzieci aktualizowany jest co dwa lata. Ewaluacja dokumentu dokonywana jest przez osobę odpowiedzialną za standardy ochrony dzieci.
IX. Wejście w życie Standardów
Standardy wchodzą w życie z dniem 15 sierpnia 2024 r.
Lublin, dnia 15 sierpnia 2024 r.
Lista załączników:
- Kodeks bezpiecznych relacji między małoletnimi
- Oświadczenie o zapoznaniu się z polityką ochrony dzieci i zobowiązaniu do jej przestrzegania
- Oświadczenie o niekaralności za przestępstwa na szkodę dzieci
- Zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia lub zgłoszenie krzywdzenia
- Oświadczenie organizatora rekolekcji
- Zgoda rodzica (opiekuna prawnego) na udział małoletniego w wycieczce (imprezie, spotkaniu, kursie, rekolekcjach itp.)
- Prośba rodzica (opiekuna prawnego) o grzecznościowy przewóz dziecka prywatnym samochodem osobowym