“Kościół słucha i towarzyszy” – przypomina wielokrotnie Papież Franciszek, a wraz z nim Ojcowie Synodalni, zapraszając każdego z nas do uznania prawdy, że jako Kościół potrzebujemy siebie nawzajem, bo Chrystus po swym zmartwychwstaniu objawił się i nadal objawia we wspólnocie, której wciąż powierza tę samą misję niesienia Ewangelii. Jak to przesłanie odkryć dla siebie i wcielić w praktykę we współczesnych realiach? JAK TOWARZYSZYĆ DUCHOWO innym w zwykłych codziennych relacjach, sytuacjach i rozmowach? Przed nami cykl 6 spotkań online, które w duchowo-praktycznej drodze poprowadzą Cię, byś otworzył się na dar towarzyszenia duchowego, a także wzrastał w mądrości jako towarzysz.
1. prof. Aleksander Bańka – Kościół, który towarzyszy
2. ks. Krzysztof Freitag SAC – Towarzyszenie w kryzysie
3. Monika i Marcin Gomułka – Towarzyszenie w małżeństwie, towarzyszenie małżonkom
4. ks. Marcin Przywara SAC– Towarzyszenie młodym
5. ks. dr Bogusław Szpakowski SAC – Niebezpieczeństwa nadużyć w towarzyszeniu
6. Marta Mendrek – Praktyka towarzyszenia w codzienności
________
Seminarium przeznaczone jest dla osób po 18 roku życia.
Pallotyn, duszpasterz akademicki DA Gościniec w parafii św. Wawrzyńca w Poznaniu, twórca „Bożego kosmosu”.
Z wykształcenia filolog angielski. Z zamiłowania teolog i ewangelizator. Ukończyła Kierownictwo Duchowe na UKSW. Członek Rady Krajowej SESA Polska, a od października 2021 roku Dyrektor Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Szczególnie zaangażowana w formację kobiet. Lubi czytać książki z dziedziny duchowości, podróżować tam, gdzie jeszcze nie była i degustować kuchnie świata.
Dr hab. filozofii, politolog, świecki lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej. Autor książek, artykułów oraz audiobooków poświęconych filozofii i duchowości chrześcijańskiej. Współpracownik Radia eM i Gościa Niedzielnego. Pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego. Członek Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Katowickiej i przewodniczący Komisji ds. świeckich II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Prywatnie mąż i ojciec.
Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania mediator. Mama: Adasia, Zuzi, Alicji i Augustyna. Od 8 lat wraz z mężem tworzy rodzinę ewangelizującą. Prowadzą kanał na YouTube oraz profil na Facebook-u i Instagramie pod nazwą „Początek Wieczności”. Poruszają tam tematy budowania relacji, małżeństwa, rodziny i wychowania dzieci razem z Bogiem. Konsultorzy Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Świadectwem i słowem głoszą, że „małżeństwo jest BOSKIE”.
Ewangelizator, mąż Moniki, tata Adasia, Zuzi oraz Alicji. Wraz z żoną prowadzi kanał na YouTube oraz profil na Facebook-u i Instagramie pod nazwą „Początek Wieczności”. Są rodziną ewangelizującą. Poruszają tam tematy budowania relacji, małżeństwa, rodziny i wychowania dzieci razem z Bogiem. Konsultor Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.
Pallotyn, ewangelizator i rekolekcjonista. Wicedyrektor Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Stały organizator 17 akademickiej grupy pielgrzymkowej z Warszawy na Jasną Górę. Powołany do posługi osobom rozeznającym powołanie, szczególnie mężczyznom przygotowującym się do sakramentu kapłaństwa w Pallotyńskim Wyższym Seminarium Duchowym.
Jest terapeutą certyfikowanym w Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym. Prowadzi praktykę terapii indywidualnej i grupowej w Pallotyńskim Centrum Pomocy Duchowej SITIS w Warszawie. Wykłada w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Współpracuje z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.
Ten kurs był dla mnie dużą pomocą. Poszerzył moją wiedzę na temat towarzyszenia duchowego, potwierdził to, co do tej pory było bardziej intuicyjne, a także wyprostował kilka błędnych przekonań. To dla mnie ważne, ponieważ i towarzyszę moim bliskim, i sama korzystam z tego cennego daru by wzrastać w relacji z Bogiem, w wierze i w mądrej miłości. Serdecznie dziękuję całej Ekipie kursu .
Dziękuję za to seminarium online, w każdej konferencji dowiedziałam się czegoś nowego. Szczególnie bardzo uporządkowało moją wiedzę na temat towarzyszenia duchowego – seminarium ks. dr Bogusława Szpakowskiego. Aktualnie studiuję Kierownictwo Duchowe na UKSW (ostatni semestr), ale temat nadużyć nie był na moich studiach poruszany. Jestem bardzo wdzięczna, ponieważ ks. dr Bogusław uświadomił mi, na jakie moje własne postawy, muszę szczególnie zwracać uwagę i być czujna. Zgadzam się z ks dr, że superwizja w towarzyszeniu duchowym to niezbędny element “rozwoju” kierowników / towarzyszy duchowych. Jako psychoterapeuta pracuję pod stałą superwizją. Szkoda tylko, że tak trudno jest znaleźć takiego superwizora w obszarze kierownictwa, bo nie zawsze osobisty kierownik duchowy, chce się podjąć takiej roli. Dziękuję za możliwość uczestnictwa i tak piękne przygotowanie programu